Vojaci troch armád vystúpili na Mariánsku horu
Druhý júlový víkend sa uskutočnila už 16. Národná púť Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR. Vyše dve stovky vojenských pútnikov a ich rodín, policajtov, príslušníkov väzenskej a justičnej stráže, ako aj zástupcovia ozbrojených síl z Poľska a Spolkovej republiky Nemecka boli súčasťou najväčšej púte na Slovensku. Vyše pol milióna veriacich si v nedeľu 8. júla uctilo pontifikálnou svätou omšou na levočskej hore mariánsky sviatok Navštívenia Panny Márie.
Pútnikov v uniformách v levočskom kostole Minoritov, medzi ktorými nechýbal ani zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR generálporučík Jaroslav Vývlek, bývalý veliteľ síl výcviku a podpory generálmajor v. v. Ján Kačmár či bývalý pridelenec obrany SRN na Slovensku a dnešný zemský veliteľ Bundeswehru v Poríni – Falcku podplukovník gšt. Herbert Schmid, privítal ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek. Vo svojom príhovore vyzdvihol úlohu, ktorú zohráva v živote príslušníkov ozbrojených zložiek rodina a pripomenul, že začíname slávenie Jubilejného roka 1150 výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Poľských vojakov z útvarov varšavskej posádky viedol podplukovník Wieslaw Rogulski a vojenský kaplán major Pawel Piontek.
Medzi vojenskými pútnikmi boli zástupcovia všetkých zložiek ozbrojených síl. Priviezli ich autobusy, ktoré zbierali pútnikov zo západu a stredu republiky, ďalší prišli svojimi motorovými vozidlami. Už tradične v Levoči nechýbala slobodníčka Anna Blanáriková z roty podpory velenia topoľčianskej mechanizovanej brigády, poručík Peter Tkáč a desiatnik Peter Vigoda zo zmiešaného leteckého krídla Sliač, kapitán Ľuboš Slanina z martinského práporu výcviku, či plukovník Emil Hvasta z Generálneho štábu OS SR. Na levočskej hore nechýbali ani poslucháčky druháčky Vojenskej akadémie z Liptovského Mikuláša Zuzana Roganská a Zuzana Kisidayová a nadporučíčka Katarína Kiša z prešovskej vrtuľníkovej základne.
Všetci prichádzali na Mariánsku horu so svojimi prosbami, starosťami i túžbami. Ale hlavne, ako hovorí desiatnik Peter Marcinek z michalovského mechanizovaného práporu, ktorý sa len pred mesiacom vrátil z pôsobenia v operácii ISAF v Afganistane, aby načerpali nové duševné sily pre svoju ďalšiu prácu vojenského profesionála a utuženie vojenských rodín.